Výdělečná činnost při pobírání invalidního důchodu (bez ohledu na stupeň tohoto důchodu) není zákonem nijak omezena co do výše výdělku ani délky pracovního úvazku.

Při invalidním důchodu pro invaliditu I. nebo II. stupně se dokonce výdělečná činnost předpokládá, protože doba pobírání tohoto invalidního důchodu není náhradní dobou důchodového pojištění.

Při invalidním důchodu pro invaliditu III. stupně je také možno pracovat, je však třeba odlišit, zda poživatel tohoto důchodu je či není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Podle vyjádření úseku metodiky LPS ČSSZ, může totiž u osoby, která je invalidní ve III. stupni a není schopna práce za zcela mimořádných podmínek, dojít ke snížení stupně invalidního důchodu z III. na II., pokud tato osoba pracuje na vyšší pracovní úvazek než odpovídá procentní míře poklesu pracovní schopnosti – např. pokud je pokles pracovní schopnosti přesně 70%, neměla by tato osoba pracovat na vyšší úvazek než 0,3.

Skutečnost, že můžete při pobírání invalidního důchodu pracovat, podporuje i zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, který upravuje i příspěvky na zaměstnávání osob se zdravotním postižením (tzn. osob invalidních) a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, který stanovuje slevu na dani z příjmu u invalidních důchodců. Informace o příspěvcích na zaměstnávání osob se zdravotním postižením naleznete v kapitole „Příspěvky od úřadu práce„, informace o úlevách na daních z příjmů vám podáváme v kapitole „Daňové úlevy“.

 Podrobnější informace související s výdělečnou činností osob se zdravotním postižením naleznete v kapitole PRACOVNÍ UPLATNĚNÍ.