Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb.

Existenční minimum je minimální hranice peněžních příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Klíčové je využití životního a existenčního minima v zákoně č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. Životní minimum plní rozhodující úlohu při posuzování hmotné nouze i jako sociálně ochranná veličina. Z důvodu větší motivace dospělých osob v hmotné nouzi je vedle životního minima zaveden ještě institut existenčního minima. Osoby se zdravotním postižením, popř. jejich osoby blízké nebo další osoby pečující, se mohou s pojmem životní minimum setkat také v souvislosti s příspěvkem na zvláštní pomůcku nebo příspěvkem na péči (zvýšení příspěvku z důvodu nízkých příjmů domácnosti).

Částky životního minima v Kč na měsíc:

pro jednotlivce (jednočlenná domácnost) 4 860
pro první dospělou osobu ve vícečlenné domácnosti 4 470
pro druhou a každou další dospělou osobu *) ve vícečlenné domácnosti 4 040
pro nezaopatřené dítě ve věku:
do 6 let 2 480
6 až 15 let 3 050
15 až 26 let 3 490

*) jedná se o osobu starší 15 let, která není nezaopatřeným dítětem

!!!POZOR!!! Osoba mladší 26 let, která pobírá invalidní důchod pro invaliditu III. stupně, není považována za nezaopatřené dítě. 

Životní minimum domácnosti je součtem všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti. Věkem osoby rozhodným pro stanovení částek životního minima je věk, kterého osoba dosáhne v kalendářním měsíci, za který je životní minimum zjišťováno.

Částka existenčního minima v Kč na měsíc:

existenční minimum 3 130

!!!POZOR!!! Existenční minimum nelze uplatnit v případě nezaopatřeného dítěte, poživatele starobního důchodu, u osoby invalidní ve III. stupni a u osoby starší 68 let.

Částky životního a existenčního minima může vláda svým nařízením zvýšit v pravidelném termínu k 1. lednu nebo také v termínu mimořádném.

Společně posuzované osoby:

  • rodiče a nezletilé nezaopatřené děti,
  • manželé nebo partneři v registrovaném partnerství,
  • rodiče a děti nezletilé zaopatřené nebo zletilé, pokud tyto děti s rodiči užívají byt a nejsou posuzovány s jinými osobami,
  • jiné osoby společně užívající byt, pokud písemně neprohlásí, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby.

Společně posuzovanými osobami jsou i osoby, které se přechodně, z důvodů soustavné přípravy na budoucí povolání, zdravotních nebo pracovních (včetně dobrovolnické služby), zdržují mimo byt.

Započitatelné příjmy

S životním minimem se porovnávají všechny čisté peněžní příjmy jednotlivce nebo společně posuzovaných osob (z pracovní činnosti, z podnikání, z kapitálového majetku, z pronájmu; důchody, dávky nemocenského pojištění, dávky státní sociální podpory a ostatní sociální dávky, podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci, výživné atd.) s výjimkou:

  • příspěvku na bydlení, doplatku na bydlení a jednorázových sociálních dávek,
  • příspěvku na péči (v okruhu společně posuzovaných osob) atd.

Další specifické výjimky uvádí zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu.