Pokud nemáte dostatek finančních prostředků k úhradě nákladů na bydlení, můžete zkusit požádat o následující dávky:
- dávky státní sociální podpory (příspěvek na bydlení)
- dávky pomoci v hmotné nouzi (doplatek na bydlení)
Příspěvek na bydlení
Touto dávkou stát přispívá na náklady na bydlení rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy bez ohledu na to, zda jde o byt obecní, družstevní, v soukromém vlastnictví nebo bydlení ve vlastním domě. K tomu, abyste získali příspěvek na bydlení, musíte splnit dvě podmínky:
- náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30,
- součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení (zákonem stanovené částky v závislosti na typu bydlení a velikosti obce, kde se bydlení nachází).
Zjednodušeně řečeno: když si svůj příjem vynásobíte číslem a zjistíte, že za bydlení platíte víc, než je výsledek, splnili jste první podmínku pro získání příspěvku. Tabulky normativních nákladů na bydlení uvádí § 25–26 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře; dle těchto tabulek lze tedy stanovit nárok na příspěvek na bydlení a jeho výši (druhá z výše uvedených podmínek příspěvku).
Do rozhodného příjmu pro nárok na příspěvek na bydlení se započítává i přídavek na dítě a rodičovský příspěvek.
Doplatek na bydlení
Doplatek na bydlení řeší nedostatek příjmu k uhrazení nákladů na bydlení tam, kde nestačí vlastní příjmy osoby či rodiny včetně případného příspěvku na bydlení ze systému státní sociální podpory.
Dávka je poskytována nájemci nebo vlastníkovi bytu, který má nárok na příspěvek na živobytí.
V případech hodných zvláštního zřetele může být doplatek na bydlení přiznán i osobě, která využívá jinou než nájemní formu bydlení – ubytování osob v domovech pro seniory, domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech se zvláštním režimem, v chráněném bydlení či azylovém domě podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách; družstevní byt, nájem obytné místnosti (ubytovna) a jiné formy bydlení (azylový dům, podnájemní smlouva).
Doplatek na bydlení lze do ubytovacího zařízení (ubytovna) poskytnout pouze po splnění hygienických podmínek a udělení souhlasu obce, do jiného než obytného prostoru pak po splnění stavebně technických standardů kvality bydlení stanovených v § 33b zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi.
Pro nárok na doplatek na bydlení není třeba mít trvalé bydliště přímo v bytě (obytné místnosti), stačí mít trvalý pobyt v obci, kde se byt nachází (tedy např. i na obecním úřadě). I tuto podmínku lze v případech hodných zvláštního zřetele prominout.
Doplatek na bydlení lze přiznat také osobě, které příspěvek na živobytí nebyl přiznán z důvodu, že příjem osoby a společně posuzovaných osob přesáhl částku živobytí osoby a společně posuzovaných osob, ale nepřesáhl 1,3násobek částky živobytí osoby a společně posuzovaných osob.
Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby vám po odečtení odůvodněných nákladů na bydlení a (případného) příspěvku na bydlení zůstala částka živobytí.
Informace o výši částky živobytí u jednotlivých osob naleznete v kapitole „Příspěvek na živobytí“.