- Peněžitá pomoc v mateřství
- Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství
- Otcovská
- Porodné
- Rodičovský příspěvek
- Přídavek na dítě
S těhotenstvím a péčí o dítě se pojí následující dávky:
- dávky nemocenského pojištění (peněžitá pomoc v mateřství, vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství, otcovská)
- dávky státní sociální podpory (porodné, rodičovský příspěvek, přídavek na dítě)
Peněžitá pomoc v mateřství
V souvislosti s těhotenstvím, mateřstvím a péčí o novorozené dítě náleží z nemocenského pojištění peněžitá pomoc v mateřství. Podpůrčí doba (doba poskytování dávky) peněžité pomoci v mateřství je 28 týdnů, u vícečetných porodů 37 týdnů.
V den, od něhož má být dávka přiznána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 kalendářních dnů. U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.
Do doby pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství se započítávají i tzv. náhradní doby pojištění:
- doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,
- doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popřípadě dále trvala pojištěná činnost.
!!!POZOR!!! Pokud tedy pobíráte invalidní důchod pro invaliditu III. stupně a zároveň nepracujete, nemáte na peněžitou pomoc v mateřství nárok, samotné pobírání ID pro invaliditu III. stupně není náhradní dobou pojištění pro nárok na PPM.
Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství v souběhu s invalidním důchodem pro invaliditu I. nebo II. stupně nejsou stanoveny žádné specifické podmínky (podmínky jsou tedy stejné jako pro ženy bez invalidního důchodu).
Zákon umožňuje střídání matky dítěte s jejím manželem či otcem dítěte v péči o dítě, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění. Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. V případě střídání v péči o dítě se zastaví výplata peněžité pomoci v mateřství matce a tato dávka se začne vyplácet muži z jeho nemocenského pojištění, pokud splňuje podmínky nároku na její výplatu, a naopak. Rodiče dítěte musí o střídání uzavřít písemnou dohodu nejméně na 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích (střídání péče na kratší období není možné). Muži se takto umožňuje, aby mohl pečovat o své dítě za stejných podmínek jako jeho matka. Rodiče dítěte musí sami posoudit, čí péče je pro dítě nejvhodnější.
Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu (bližší vysvětlení pojmu naleznete v dalším odstavci) za kalendářní den, je tedy závislá na výši vašich příjmů za posledních 12 měsíců.
Vyměřovací základ pro výpočet dávek nemocenského pojištění se obecně stanovuje z hrubého příjmu v 12 předcházejících kalendářních měsících; součet hrubých příjmů za toto období vydělíte počtem dnů za toto období (do počtu dnů se nezahrnují tzv. vyloučené doby) a získáte výši vyměřovacího základu na jeden den. Takto stanovený průměrný denní příjem se upravuje (redukuje) pomocí tří redukčních hranic.
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se poskytuje zaměstnankyni, která byla z důvodu těhotenství a mateřství dočasně převedena na jinou práci a z ní má bez svého zavinění nižší výdělek. Dávka se poskytuje těhotné zaměstnankyni nebo matce po porodu dítěte, pokud vykonávala práci, která je těmto ženám zakázána, nebo zaměstnankyni, která nemůže vykonávat dosavadní práci, protože podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, mateřství nebo kojení.
Příspěvek se poskytuje za kalendářní dny, v nichž trvalo převedení na jinou práci. Těhotné zaměstnankyni se vyplácí nejdéle do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Z důvodu mateřství se vyrovnávací příspěvek poskytuje do konce 9. měsíce po porodu a u žen, které kojí, pak po dobu kojení, pokud v této době žena pracuje. Příspěvek se však nevyplácí za dny, kdy zaměstnankyně byla na mateřské nebo rodičovské dovolené.
Výše vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství za jeden kalendářní den se zjednodušeně stanoví jako rozdíl mezi hrubým výdělkem za posledních 12 měsíců před převedením na jinou práci rozpočteným na jednotlivé dny a hrubým výdělkem za jednotlivé dny, po které trvalo převedení.
Otcovská
Na dávku otcovské poporodní péče („otcovskou“) má nárok
- muž, který pečuje o dítě, jehož je otcem,
- muž, který pečuje o dítě, které převzal do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, pokud dítě ke dni převzetí do této péče nedosáhlo 7 let věku.
Nárok na otcovskou má též muž, jestliže dítě, jehož je otcem,
- se narodilo mrtvé, nebo
- zemřelo v období 6 týdnů ode dne narození.
Na otcovskou lze nastoupit kdykoliv v období 6 týdnů ode dne narození dítěte (lhůta se prodlužuje v případě hospitalizace dítěte nebo matky, prodlužuje se o počet dnů hospitalizace) nebo ode dne převzetí dítěte do péče; otcovská náleží pouze jednou i v případě, že muž pečuje o více současně narozených dětí nebo více dětí současně převzatých do péče nahrazující péči rodičů.
Podpůrčí doba u otcovské činí 2 týdny, výše otcovské činí 70 % denního vyměřovacího základu za kalendářní den.
Porodné
Touto dávkou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního a druhého dítěte. Nárok na porodné je vázán stanovenou hranicí příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny.
Způsob výpočtu částky životního minima rodiny naleznete v kapitole „Životní a existenční minimum„.
Výše porodného činí 13 000 Kč na první narozené dítě a 10 000 Kč na druhé narozené dítě.
Rodičovský příspěvek
Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 3 let věku tohoto dítěte. To trvá nejdéle do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině celková částka 350 000 Kč ( 525 000 Kč v případě péče o vícerčata).
Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění (zákon č. 187/2006 Sb.).
Rodič může volit výši rodičovského příspěvku do částky
- nepřevyšující 13 000 Kč měsíčně,
- převyšující 13 000 Kč měsíčně, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 10 000 Kč, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený denní vyměřovací základ, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho denního vyměřovacího základu, který je vyšší, nebo
- 1,5násobku částek uvedených v bodu 1 nebo 2 v případě péče o vícerčata, nejvýše však do výše 1,5násobku 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně.
Volbu výše rodičovského příspěvku může provést rodič, který o příspěvek požádal. Tuto výši rodičovského příspěvku lze měnit, nejdříve však po uplynutí 3 celých kalendářních měsíců, po které byl rodičovský příspěvek vyplácen, a to i v případě, že došlo ke změně osoby, která o dítě pečuje. Volbu výše rodičovského příspěvku nelze provést zpětně. Volba výše rodičovského příspěvku se provádí na základě písemné žádosti oprávněné osoby.
Rodičovský příspěvek lze vždy pobírat pouze na nejmladší dítě (děti − vícerčata) v rodině. Pokud se vám tedy v době, kdy pobíráte rodičovský příspěvek, narodí další dítě (děti), nárok na rodičovský příspěvek z důvodu péče o dříve narozené dítě (děti) zaniká a zároveň vzniká nárok na jednorázovou výplatu zbývající částky rodičovského příspěvku na dítě, které přestalo být nejmladším dítětem v rodině. Podmínkou je, že alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ nebo že je některý z rodičů k tomuto datu osobou, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu samostatně výdělečně činnou.
Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží, jestliže
- dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 92 hodin v kalendářním měsíci,
- dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu nebo její třídu zařízenou pro zdravotně postižené děti nebo jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně a/nebo mentálně postižené v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně,
- dítě zdravotně postižené pravidelně navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně,
- dítě navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně a jestliže oba rodiče nebo osamělý rodič je osobou závislou na pomoci jiné osoby ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) podle zákona o sociálních službách,
- rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo je žákem či studentem soustavně se připravujícím na budoucí povolání, s výjimkou studia za trvání služebního poměru příslušníků ozbrojených sil.
Docházka do výše uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.
Je-li rodič pobírající rodičovský příspěvek nebo dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, ze zdravotních důvodů v ústavní péči zdravotnického zařízení déle než 3 kalendářní měsíce, nenáleží výplata rodičovského příspěvku od 4. kalendářního měsíce trvání této ústavní péče. V této době však může rodič provést volbu délky pobírání příspěvku. Zastavení výplaty rodičovského příspěvku není provedeno, jestliže rodič o dítě umístěné ze zdravotních důvodů do ústavní péče zdravotnického zařízení osobně celodenně a řádně pečuje.
Od 1. 12. 2012 je u dětí od 1 do 3 let věku opět umožněn souběh rodičovského příspěvku a příspěvku na péči (bližší informace o příspěvku na péči naleznete v kapitole „Potřebuji pomoci s financováním péče (příspěvek na péči„).
Přídavek na dítě
Přídavek na dítě je základní dlouhodobou dávkou, poskytovanou rodinám s dětmi, která pomáhá krýt náklady spojené s výchovou a výživou nezaopatřených dětí.
Nárok na tento přídavek má nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem je nižší než 3,4násobek částky životního minima rodiny. Pro nárok na dávku se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok, za příjem se považuje i rodičovský příspěvek.
Způsob výpočtu částky životního minima rodiny naleznete v kapitole „Životní a existenční minimum„.
Výše přídavku na dítě se liší dle věku nezaopatřeného dítěte, které splnilo podmínky nároku na tento přídavek.
Věk nezaopatřeného dítěte v rodině | Výše přídavku na dítě v Kč měsíčně |
do 6 let | 830 |
od 6 do 15 let | 970 |
od 15 do 26 let | 1 080 |
!!!POZOR!!! Za nezaopatřené se dítě nepovažuje, pokud pobírá invalidní důchod III. stupně.
Pokud některá ze společně posuzovaných osob má v každém kalendářním měsíci rozhodného období příjem
• ze zaměstnání alespoň ve výši částky životního minima jednotlivce (tzn. alespoň 4 620 Kč),
• ze samostatné činnosti,
• z dávek nemocenského pojištění,
• z náhrady mzdy nebo platu v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény,
• z dávek důchodového pojištění,
• z podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci,
• z příspěvku na péči o osobu do 18 let věku
• z rodičovského příspěvku, pokud je poskytován po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství,
náleží nezaopatřenému dítěti přídavek na dítě ve zvýšené výměře.
Věk nezaopatřeného dítěte v rodině | Výše přídavku na dítě ve zvýšené výměře v Kč měsíčně |
do 6 let | 1 330 |
od 6 do 15 let | 1 470 |
od 15 do 26 let | 1 580 |