Často může být překážkou při hledání vhodného zaměstnání chybějící či nedostatečná kvalifikace. V současné době se vám otevírá mnoho možností, jak si doplnit nebo zvýšit vzdělání. Když se rozhodnete, že se chcete naučit něco, co vám pomůže najít práci, máte různé možnosti. Své vzdělání si můžete zvýšit, změnit nebo zkvalitnit studiem, absolvováním rekvalifikačního kurzu, složením odborných zkoušek, navštěvováním kurzů, ale také samostudiem příruček a literatury či přímo praxí ve firmě (brigádně, na nižší pozici, formou dobrovolnictví apod.).

Doplněním vzdělání ve škole, absolvováním kurzu atd. můžete získat dovednosti a znalosti, které jsou třeba pro výkon určité profese (svářečský kurz, práce se speciálním softwarem na počítači, ekonomické znalosti), ale také dovednosti, které jsou obecně použitelné ve více profesích a činnostech (práce se základním vybavením počítače, administrativní dovednosti, komunikační dovednosti, cizí jazyky apod.)

Při plánování a hledání vhodného vzdělávání můžete oslovit neziskové organizace nebo také informační a poradenské středisko pro volbu a změnu povolání (IPS) na úřadu práce. IPS také zveřejňují některé základní informace na webu Úřadu práce.

Rekvalifikace

Jednou z možností doplnění vzdělání je absolvovat rekvalifikaci zastřešenou úřadem práce. Během doby, kdy nemáte práci a jste v evidenci úřadu práce, máte možnost požádat o zajištění vzdělávání, doplnění nebo změnu kvalifikace – rekvalifikaci. Úřad práce se podle svých možností rozhoduje, komu rekvalifikaci uhradí a v jakém vzdělávacím zařízení toto vzdělávání proběhne.

Při rekvalifikaci zabezpečované úřadem práce máte navíc nárok na podporu při rekvalifikaci.

Nárok na podporu při rekvalifikaci má uchazeč o zaměstnání, který se účastní rekvalifikace zabezpečované úřadem práce a ke dni, k němuž má být podpora při rekvalifikaci přiznána, není poživatelem starobního důchodu. O podpoře při rekvalifikaci rozhoduje úřad práce, podpora je poskytována po celou dobu rekvalifikace.

Podpora při rekvalifikaci se poskytuje po celou dobu rekvalifikace, s výjimkami dob uvedených v zákoně o zaměstnanosti.

Procentní sazba podpory při rekvalifikaci je jednotná pro všechny věkové kategorie uchazečů o zaměstnání a činí 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

V případě, kdy je doba předchozího zaměstnání splněna započtením náhradní doby zaměstnání a tato doba je posuzována jako poslední zaměstnání, uchazeč o zaměstnání bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu a dále nelze u uchazeče stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ, je výše podpory při rekvalifikaci stanovena ve výši 0,14násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém uchazeč o zaměstnání nastoupil na rekvalifikaci (v roce 2016 se tedy bude vycházet z částky 25 903 Kč).

Maximální výše podpory při rekvalifikaci, která může být poskytována úřadem práce uchazeči o zaměstnání, činí 0,65násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla žádost o podporu v rekvalifikaci podána (v roce 2016 se tedy bude vycházet z částky 25 903 Kč).

Univerzita třetího věku

Univerzita třetího věku (U3V) je koncepce celoživotního vzdělávání pro zájemce v každém věku. Nabídka dalšího vzdělávání lidí v postproduktivním věku je zaměřena na rozšiřování znalostí i možnost seberealizace v oblasti společenských a přírodních oborů, kultury, vědy a techniky. Ke studiu na univerzitě třetího věku se mohou přihlásit lidé, kteří nikdy vysokou školu nestudovali, i absolventi, kteří chtějí pokračovat v dalším rozvoji.

Univerzita třetího věku má také výrazný socializační dopad. Slouží jako smysluplná výplň volného času seniorů. Lidé toužící po dalším vzdělávání se na kurzech potkávají se svými vrstevníky, se kterými mohou sdílet nové poznatky, zkušenosti a zážitky.

Seznam univerzit třetího věku naleznete na webových stránkách www.tretivek.cz.