Sociální poradenství zahrnuje dvě úrovně činností. První z nich tvoří základní poradenství, které by mělo být poskytováno vždy při využívání sociálních služeb. Specifické a detailnější informace pak zajišťuje odborné poradenství.

Základní sociální poradenství

Základní sociální poradenství poskytuje osobám potřebné informace přispívající k řešení jejich nepříznivé sociální situace. Sociální poradenství je základní činností při poskytování všech druhů sociálních služeb a poskytovatelé sociálních služeb jsou vždy povinni tuto činnost zajistit.

Základní sociální poradenství poskytuje:

  • informace směřující k řešení nepříznivé sociální situace prostřednictvím sociální služby,
  • informace o možnostech výběru druhu sociálních služeb podle potřeb klientů a o jiných formách pomoci (např. o dávkách pomoci v hmotné nouzi a dávkách sociální péče),
  • informace o základních právech a povinnostech osoby, zejména v souvislosti s poskytováním sociálních služeb, a o možnostech využívání běžně dostupných zdrojů pro zabránění sociálního vyloučení a zabránění vzniku závislosti na sociální službě,
  • informace o možnostech podpory členů rodiny v případech, kdy se spolupodílejí na péči o osobu.

V základním sociálním poradenství při poskytování sociálních služeb osobní asistence, pečovatelské služby, odlehčovacích služeb a v denních stacionářích mohou být poskytovány rovněž činnosti poskytující podporu pečujícím osobám a činnosti, které spočívají v nácviku dovedností pečujících osob pro zvládání péče o osoby závislé na jejich pomoci.

Odborné sociální poradenství

Odborné sociální poradenství je poskytováno se zaměřením na potřeby jednotlivých cílových skupin osob v občanských poradnách, manželských a rodinných poradnách, poradnách pro seniory, poradnách pro osoby se zdravotním postižením, poradnách pro oběti trestných činů a domácího násilí a ve speciálních lůžkových zdravotnických zařízeních hospicového typu. Zahrnuje též sociální práci s osobami, jejichž způsob života může vést ke konfliktu se společností.

Součástí odborného poradenství může být i půjčování kompenzačních pomůcek.

Odborné sociální poradenství je poskytováno v rozsahu těchto základních činnosti:

a) zprostředkování kontaktu se společenským prostředím:

  • zprostředkování navazujících služeb

b) sociálně terapeutické činnosti:

  • poskytnutí poradenství v oblastech orientace v sociálních systémech, práva, psychologie a v oblasti vzdělávání

Tato základní činnost může být zajišťována poskytováním poradenství alespoň ve 2 z těchto oblastí.

c) pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí:

1. pomoc při vyřizování běžných záležitostí,
2. pomoc při obnovení nebo upevnění kontaktu s přirozeným sociálním prostředím,

d) činnosti poskytující podporu pečujícím osobám a činnosti, které spočívají v nácviku dovedností pečujících osob pro zvládání péče o osoby závislé na jejich pomoci.