Parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením
Držitelům průkazů ZTP (s výjimkou sluchového postižení) či ZTP/P vydávají sociální odbory obcí s rozšířenou působností od 1. 8. 2011 tzv. parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením.
Základní výhodou spojenou s parkovacím průkazem je nárok parkovat na místech vyhrazených pro osoby se zdravotním postižením. Vyhrazená místa slouží k tomu, abyste mohli bez potíží zaparkovat a vystoupit z vozu, neznamená to automaticky parkování zdarma. Jednotlivé obce mohou mít vlastní vyhlášku upravující parkování osob s postižením. Informace o parkování zdarma je většinou umístěna přímo na parkovacích automatech, případně vám ji sdělí buď obsluha parkoviště nebo pracovníci úřadu dané obce (obecní nebo městský úřad, úřad městské části apod.).
Vozidlo je možné označit parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením pouze v případě, že je ve vozidle přítomen držitel tohoto průkazu; tedy osoba se zdravotním postižením, která je zároveň držitelem průkazu ZTP (s výjimkou sluchového postižení) nebo ZTP/P; tento průkaz by měl jeho držitel mít samozřejmě s sebou ve vozidle.
Parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením umožňuje stát po dobu nezbytně nutnou s takto označeným vozidlem na místech, kde je zákaz stání, pokud tím nedojde k ohrožení bezpečnosti a plynulosti provozu a je-li to naléhavě nutné (zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, § 67, odst. 5).
!!!POZOR!!! Výjimka se nevztahuje na místa označená zákazem zastavení, na těchto místech nesmí zastavit nebo stát ani vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením.
Zákon č. 361/2000 Sb., § 67, odst. 6 potom upřesňuje, že vozidla označená parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením mohou, v jednotlivých případech a je-li to nezbytně nutné, vjíždět i na místa se zákazovou značkou s dodatkovými tabulkami „Mimo zásobování“, „Mimo dopravní obsluhu“, „Jen zásobování“ nebo „Jen obsluha“, popř. do oblasti označené jako „Pěší zóna“.
Co se týče výhod v EU, od 1. 8. 2011 je v rámci ČR vydávaná parkovací karta platná v rámci celé EU (její vzhled je sjednocen s kartami v ostatních členských státech). V zahraničí však mohou existovat odlišné podmínky silničního provozu. Parkovací průkaz pro OZP tedy platí v EU především pro parkování, nicméně doporučujeme si před odjezdem do zahraničí přesně zjistit podmínky v zemi, kam cestujete. Informace najdete např. na stránkách Ústředního Automotoklubu www.uamk.cz, popř. můžete zkusit kontaktovat velvyslanectví dané země v ČR. Na dalších „přenositelných“ výhodách po celé EU se prozatím členské státy EU nedohodly.
Vyhrazené parkovací místo
Majitel vozidla s přiznaným průkazem ZTP (s výjimkou sluchového postižení) či ZTP/P si dále může požádat o vyhrazené parkovací místo v místě bydliště podle zákona č. 361/2000 Sb., § 67, odst. 9. O to je třeba zažádat na obci s rozšířenou působností na odboru dopravy. K vyhrazenému místu se vztahuje více poplatků – za povolení ke zřízení, za užívání místa a za vyznačení (namalování místa). Žadatel je podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, osvobozen od poplatku za povolení ke zřízení takového místa. Poplatek za užívání veřejného prostranství spočívajícího ve vyhrazení trvalého parkovacího místa podle zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, neplatí osoby zdravotně postižené. Poplatek za vyznačení místa je žadatel povinen uhradit, vlastní značení provádí odbor dopravy nebo si ho můžete dojednat u soukromé firmy.
Dle vyjádření veřejného ochránce práv (ombudsman) by žádosti o vyhrazené parkovací místo mělo být vyhověno vždy, pokud tomu nebrání závažné důvody (nedostatečná kapacita parkovacích míst v dané lokalitě, finanční důvody atd.). V Poradně pro život s postižením se často setkáváme s dotazem na vzdálenost vyhrazeného parkovacího místa od vchodu do domu, kde majitel tohoto parkovacího místa bydlí. Žádný právní předpis ovšem tuto vzdálenost nestanovuje, záleží tedy na situaci v dané lokalitě, o konkrétním umístění doporučujeme vyjednávat s odborem dopravy.