- Podmínky nároku na příspěvek na mobilitu
- Výše a výplata příspěvku na mobilitu
- Změna nároku na výplatu příspěvku na mobilitu při nemocniční či lázeňské péči
- Řízení o příspěvku na mobilitu
- Co dělat v případě, že nesouhlasím s rozhodnutím o příspěvku
Příspěvek na mobilitu je opakující se dávkou, která slouží k částečné úhradě zvýšených nákladů na dopravu osobám se zdravotním postižením; nahrazuje příspěvek na provoz motorového vozidla a příspěvek na individuální dopravu (dávky poskytované do 31. 12. 2011).
Podmínky nároku na příspěvek na mobilitu
Na příspěvek na mobilitu má osoba starší 1 roku, která
- má nárok na průkaz označený symbolem „ZTP“ nebo „ZTP/P“, který byl přiznán podle legislativy platné od 1. ledna 2014,
- v kalendářním měsíci se za úhradu opakovaně dopravuje nebo je dopravována a
- nejsou jí poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče (s výjimkou případů zvláštního zřetele).
Nárok na příspěvek na mobilitu u osob, kterým jsou poskytovány tyto pobytové služby, tedy bude posuzován individuálně; pokud splníte ostatní podmínky pro přiznání příspěvku; získat jej můžete i přesto, že trvale bydlíte v některém z výše uvedených zařízení.
Výše uvedené podmínky musí být splněny současně a s výjimkou podmínky opakovaného dopravování musí být plněny po celý kalendářní měsíc.
Výše a výplata příspěvku na mobilitu
Příspěvek na mobilitu náleží ve výši
- 900 Kč měsíčně – standardní příspěvek
- 2 900 Kč měsíčně – zvýšený příspěvek, pokud se jedná o osobu, která využívá po celý kalendářní měsíc zdravotnický prostředek pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii nebo zdravotnický prostředek pro domácí plicní umělou ventilaci, a tuto skutečnost krajské pobočce Úřadu práce prokázala potvrzením příslušné zdravotní pojišťovny.
Příspěvek na mobilitu je vyplácen do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, za který příspěvek náleží (tzn. příspěvek za leden 2024 byste měli obdržet nejpozději 29. února 2024). Způsob výplaty příspěvku záleží na vašem rozhodnutí, příspěvek vám může být vyplácen buď převodem na váš osobní účet, nebo poštovní poukázkou – způsob výplaty příspěvku si volíte již při podání žádosti o příspěvek, na vaši žádost může pak krajská pobočka úřadu práce způsob výplaty změnit. Žádost o změnu způsobu výplaty příspěvku na mobilitu se podává na předepsaném tiskopise, který získáte buď na příslušné pobočce (resp. kontaktním místě) úřadu práce, nebo si je můžete stáhnout z webových stránek MPSV.
Krajskou pobočku úřadu práce také můžete požádat o výplatu příspěvku na mobilitu za 3 kalendářní měsíce (v tomto případě by vám každé tři kalendářní měsíce byla vyplácena částka 2 700 Kč, popř. 8 700 Kč). Příspěvek na mobilitu je v tom případě vyplácen do konce kalendářního měsíce následujícího po období, za které příspěvek náleží. Příspěvek za období od 1. ledna 2024 do 31. března 2024 byste tedy měli obdržet nejpozději 30. dubna 2024.
Příspěvek na mobilitu může být přiznán a vyplácen nejdříve od počátku kalendářního měsíce, ve kterém bylo zahájeno řízení o přiznání příspěvku (tzn. od počátku kalendářního měsíce, ve kterém jste podali žádost o příspěvek, nebo bylo zahájeno řízení z moci úřední).
Změna nároku na výplatu příspěvku na mobilitu při nemocniční či lázeňské péči
Nárok na výplatu příspěvku na mobilitu nemáte v případě, že jste po celý kalendářní měsíc v péči zdravotnického zařízení (nemocnice, lázně). Je ovšem důležité si uvědomit, co je to celý kalendářní měsíc. Podmínka celého kalendářního měsíce je splněna tehdy, pokud jste v daném zařízení i první a poslední den v měsíci. Stačí však to, abyste byli první den v měsíci přijati nebo poslední den v měsíci propuštěni ze zařízení, a podmínka celého kalendářního měsíce splněna není a vám náleží celý příspěvek na mobilitu. Z tohoto důvodu je vhodné plánovat si např. pobyt v lázních tak, aby zasahoval do dvou měsíců a vy jste tak vždy alespoň půl dne v daném měsíci byli doma.
Přiblížíme si tento postup na lázeňském pobytu:
- nástup 15. 3., odjezd 15. 5. – celý duben jste byli v lázních, za tento měsíc příspěvek nenáleží, za březen a květen příspěvek náleží v plné výši;
- nástup 1. 3., odjezd 15. 4. – v březnu jste byli alespoň část dne doma, příspěvek náleží za oba měsíce v plné výši;
- nástup 15. 3., odjezd 30. 4. – v dubnu jste opět byli již část dne doma, příspěvek náleží za oba měsíce v plné výši;
- nástup 1. 3., odjezd 30. 4. – oba měsíce jste byli vždy část dne doma, příspěvek náleží za oba měsíce v plné výši.
Řízení o příspěvku na mobilitu
Řízení o příspěvku na mobilitu se zahajuje podáním žádosti o tento příspěvek nebo započetím řízení z moci úřední.
Žádost o příspěvek na mobilitu podáváte na krajské pobočce úřadu práce (případně na pobočce pro hlavní město Prahu) podle místa svého trvalého pobytu. Krajské pobočky ÚP i pobočka pro hlavní město Prahu mají síť tzv. kontaktních míst spadajících pod danou pobočku; žádost o příspěvek podáváte na nejbližším kontaktním místě, pod které spadáte dle místa svého trvalého bydliště. Kontakty na krajské pobočky úřadu práce včetně kontaktů na příslušná kontaktní místa ÚP naleznete na https://www.uradprace.cz/web/cz/kontakty-2.
Formulář žádosti o příspěvek na mobilitu získáte buď na příslušné pobočce (resp. kontaktním místě) úřadu práce, nebo si jej můžete stáhnout z webových stránek MPSV.
Lhůta na vydání rozhodnutí o příspěvku na mobilitu činí 60 dnů, řízení na krajské pobočce úřadu práce se přerušuje v případě, že je v průběhu řízení o příspěvku na mobilitu zahájeno řízení o průkazu osoby se zdravotním postižením (bližší informace o průkazech OZP naleznete v kapitole „Průkaz a výhody osob se zdravotním postižením„).
Co dělat v případě, že nesouhlasím s rozhodnutím o příspěvku
Pokud vám příspěvek na mobilitu nebyl přiznán nebo byl odejmut, můžete do 15 dnů od data doručení rozhodnutí o příspěvku podat odvolání k ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). Odvolání se podává prostřednictvím krajské pobočky úřadu práce (resp. kontaktního místa), která vydala rozhodnutí; tato pobočka ještě může své rozhodnutí sama přezkoumat a změnit. Pokud ovšem na rozhodnutí setrvá, předá vaše odvolání k vyřízení nadřízenému orgánu, tedy MPSV.
Lhůta na vydání rozhodnutí v odvolacím řízení činí 90 dnů.
Pokud nebudete souhlasit ani s výsledkem odvolacího řízení, máte dále možnost podat správní žalobu ke krajskému soudu dle místa svého trvalého bydliště (v případě, že máte trvalé bydliště v Praze, podáváte žalobu k Městskému soudu v Praze); žalobu lze podat do 2 měsíců od data doručení rozhodnutí z odvolacího řízení. Žaloba (včetně případných příloh) je zasílána ve dvou vyhotoveních.
!!!POZOR!!! Vzhledem k tomu, že nárok na příspěvek na mobilitu je přímo vázán na nárok na průkaz ZTP nebo ZTP/P, doporučujeme v případě nepřiznání příspěvku primárně řešit spíše nepřiznání průkazu (informace o postupu v případě nepřiznání průkazu naleznete v kapitole „Nesouhlasím s rozhodnutím o průkazu“).