Zdravotní postižení není překážkou ani pro výkon samostatné výdělečné činnosti (podnikání). Pokud se rozhodnete pro tento druh výdělečné činnosti, můžete se také obrátit s žádostí o finanční podporu na úřad práce.

Příspěvky úřadu práce na podporu OSVČ se zdravotním postižením

OSVČ se zdravotním postižením může ÚP poskytnout následující příspěvky:

Příspěvek na zřízení  pracovního místa pro osobu se zdravotním postižením – § 75 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, odst. 11, může činit maximálně osminásobek a pro osobu s těžším zdravotním postižením maximálně dvanáctinásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku (v roce 2023 se bude vycházet z částky 39 306 Kč). Chráněné pracovní místo musí být provozováno po dobu nejméně 3 let ode dne sjednaného v dohodě s ÚP. Vrácení tohoto příspěvku nemůže ÚP požadovat, pokud osoba přestane vykonávat samostatnou výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů.

Příspěvek je poskytován na předpokládané výdaje, které bude muset OSVČ vynaložit na zřízení chráněného pracovního místa. Může se například jednat o výdaje spojené s přizpůsobením pracoviště nebo jeho vybavením. V dohodě musí být sjednáno, na co konkrétně úřad práce OSVČ na zřízení chráněného pracovního místa přispěje (např. na koupi pracovního stolu, počítače s hlasovým výstupem, na úpravu pracoviště pro vozíčkáře apod.). V souvislosti s tím je sjednána i celková výše příspěvku. Příspěvek je poskytován jednorázově nebo v několika částech předem. V termínech stanovených v dohodě je příspěvek poukazován na účet OSVČ.

S tímto příspěvkem souvisí i příspěvek na úhradu provozních nákladů vynaložených v souvislosti se zaměstnáváním osoby se zdravotním postižením – § 76 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Poskytování příspěvku na provozní náklady pracovního místa je možné pouze na základě dohody o vytvoření nebo vymezení pracovního místa. Příspěvek je poskytován zálohově čtvrtletně nebo v jiném dohodnutém období. Zpětné proplácení provozních nákladů není možné.

Za provozní náklady pracovního místa se považují nájemné a služby s ním spojené, náklady spojené s povinnými revizemi a náklady na pojištění objektů, ve kterém je provozováno pracovní místo, pokud je tento objekt ve vlastnictví zaměstnavatele. Dále náklady na palivo a energii, vodné, stočné a likvidace odpadu, náklady na dopravu zaměstnanců a další náklady dle vyhlášky č. 518/2004 Sb., o provedení zákona o zaměstnanosti.

Dále je možné podat žádost o příspěvek na společensky účelné pracovní místo zřízené uchazečem o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti – § 113 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, § 25 vyhlášky č. 518/2004 Sb., o provedení zákona o zaměstnanosti. Společensky účelné pracovní místo je místo zřízené na základě  dohody s Úřadem práce a je obsazeno je uchazečem o zaměstnání (tzn., osobou, která je v evidenci Úřadu práce).

Výše příspěvku může činit maximálně čtyřnásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku (v roce 2025 se bude vycházet z částky 45 107 Kč).

Od 1. 1. 2011 byl znovu zaveden překlenovací příspěvek – § 114 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Tento příspěvek může úřad práce poskytnout osobě samostatně výdělečně činné, která přestala být uchazečem o zaměstnání a které byl poskytnut příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa. Překlenovací příspěvek je poskytován na úhradu provozních nákladů, které vznikly a byly uhrazeny v období, na které je překlenovací příspěvek poskytnut.

Překlenovací příspěvek je poskytován nejdéle na dobu pěti měsíců a jeho výše činí 0,25násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího tomu kalendářnímu roku, ve kterém byla uzavřena dohoda o poskytnutí příspěvku (v roce 2025 se bude vycházet z částky 45 107 Kč).

Žádost o poskytnutí překlenovacího příspěvku je možné podat pouze do 30 kalendářních dnů od data uzavření dohody o zřízení společensky účelného pracovního místa. Příspěvek je vyplacen jednorázově za celé dohodnuté období.

Za provozní náklady, na které lze osobě samostatně výdělečně činné poskytnout překlenovací příspěvek, se považují nájemné a služby s ním spojené, s výjimkou nájemného za bytovou jednotku a služeb s ním spojených, náklady na dopravu materiálu a hotových výrobků a náklady na opravu a údržbu objektu, ve kterém je provozována samostatná výdělečná činnost, pokud je tento objekt ve vlastnictví osoby samostatně výdělečně činné a náklady souvisejí s provozováním samostatné výdělečné činnosti.

Zdravotní a sociální pojištění, daně OSVČ se zdravotním postižením

Dle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, § 9 odst. 6 písm. b) se samostatná výdělečná činnost považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud osoba samostatně výdělečně činná měla v kalendářním roce nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod. 

OSVČ (hlavní i vedlejší) má oznamovací povinnost – do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž byla samostatná výdělečná činnost zahájena, musíte o zahájení podnikání informovat vaši zdravotní pojišťovnu (ve věci zdravotního pojištění) a OSSZ dle místa vašeho trvalého bydliště (ve věci sociálního pojištění). Do 30 dnů od zahájení podnikání také musíte informovat finanční úřad (ve věci daně z příjmů).

Výši pojistného na zdravotní a sociální pojištění (resp. na důchodové, popř. nemocenské pojištění) byste si měli spočítat sami na základě dosažených příjmů za kalendářní rok. Pokud si nebudete vědět rady s výpočtem pojistného, doporučujeme obrátit se na finančního poradce, který vám může s výpočtem pomoci, případně se můžete obrátit přímo na vaši zdravotní pojišťovnu anebo OSSZ.

Dále popsané podmínky platí pouze pro případ vedlejší samostatné výdělečné činnosti.

Zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění hradíte i přesto, že za vás jakožto invalidního důchodce platí pojistné stát. Nemusíte však dodržet minimální vyměřovací základ pro OSVČ a platit minimální měsíční zálohu na zdravotní pojištění – můžete tedy doplatit pojistné zpětně po podání formuláře „Přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné“.

Přehled o příjmech a výdajích OSVČ vaší zdravotní pojišťovně podáváte do 1 měsíce ode dne, ve kterém jste měli podat daňové přiznání za předchozí kalendářní rok (daňové přiznání se zpravidla podává do 31. 3., přehled tedy podáváte nejpozději do 30. 4.). Tento termín pro podání „Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ platí i pro případy, kdy nemáte povinnost podat daňové přiznání.

Sociální pojištění

Sociální pojištění OSVČ zahrnuje nemocenské pojištění, důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné, můžete si tedy sami zvolit, zda si budete toto pojištění hradit či nikoliv. Z nemocenského pojištění OSVČ jsou hrazeny nemocenské dávky a peněžitá pomoc v mateřství. Pokud si tedy pojistné na nemocenské pojištění nebudete hradit, nebudete mít nárok na výplatu těchto dávek.

Důchodového pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti je OSVČ, která vykonává samostatnou výdělečnou činnost pouze jako vedlejší, povinně účastna pouze tehdy, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho zajištění, dosažení a udržení dosáhne v kalendářním roce aspoň rozhodné částky (pro rok 2025 činí rozhodná částka 111 735 Kč).

!!!POZOR!!! V přehledu za rok 2024 pro vedlejší OSVČ, který se bude podávat v roce 2025, se příjem bude porovnávat s rozhodnou částkou za rok 2024, tj. 105 119 Kč.

Rozhodná částka vychází všeobecného vyměřovacího základu a přepočítacího koeficientu pro jeho úpravu za rok, který o dva roky předchází roku, pro který se rozhodná částka stanovuje (pro rok 2025 se tedy bude vycházet z údajů za rok 2023).

43 682 x 1,0658 = 46 556 (všeobecný vyměřovací základ za rok 2023 vynásobený přepočítacím koeficientem)

46 556 x 2,4 (koeficient pro stanovení rozhodné částky pro pojistné OSVČ vedlejší) = 111 735 (rozhodná částka pro rok 2025)

Platby tohoto pojistného mají vliv na nárok na podporu v nezaměstnanosti (bližší informace z hlediska nároku na podporu v nezaměstnanosti u OSVČ doporučujeme konzultovat s příslušným úřadem práce).

Přehled o příjmech a výdajích OSVČ pro účely pojistného na sociální pojištění se příslušné OSSZ podává do 1 měsíce ode dne, ve kterém jste měli podat daňové přiznání za předchozí kalendářní rok (daňové přiznání se zpravidla podává do 31. 3., přehled se tedy podává nejpozději do 30. 4.). Tento termín pro podání „Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ“ platí i pro případy, kdy nemáte povinnost podat daňové přiznání.

Od roku 2019 může OSVČ, která vykonává vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, požádat i o zrušení povinnosti platit zálohy. Bude jí vyhověno, pokud dosahuje tak malých příjmů, že lze předpokládat, že nebude povinna za tento rok platit pojistné na důchodové pojištění, a proto zaplacené zálohy za měsíce tohoto roku by jí byly vráceny.

Daně z příjmů OSVČ

Daň z příjmu hradíte jakožto OSVČ i přesto, že pobíráte invalidní důchod; daňové přiznání máte ovšem na příslušném finančním úřadě povinnost podat pouze v případě, že váš příjem za předchozí kalendářní rok přesáhl 15 000 Kč. Pokud je váš příjem za předchozí kalendářní rok nižší, podáváte pouze výše uvedené přehledy o příjmech a výdajích OSVČ pro účely zdravotního a důchodového pojištění. Daňové přiznání se zpravidla podává do 31. 3. kalendářního roku následujícího po roce, za který daňové přiznávání podáváte.

Osoby se zdravotním postižením (bez ohledu na to, zda se jedná o zaměstnance či osoby samostatně výdělečně činné) mohou v určitých případech čerpat slevy na dani z příjmů či daňové zvýhodnění (bližší informace o daňových úlevách naleznete v kapitole „Úlevy na daních z příjmů„).