Při pobírání invalidního důchodu máte možnost pobírat i další dávky:
Informace uvedené v této podkapitole shrnují výjimky týkající se nároku na jednotlivé dávky v souběhu s invalidním důchodem; obecné informace o dávkách naleznete na výše uvedených odkazech.
Dávky nemocenského pojištění
1. Nemocenské
Podpůrčí doba výplaty nemocenských dávek u invalidních důchodců III. stupně a starobních důchodců činí pouze 70 kalendářních dnů (počítá se od 15. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti); nemocenské dávky jsou vypláceny od 15. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti. Nemocenské dávky se však vyplácejí pouze po dobu trvání pojištěné činnosti; pokud tedy zaměstnání skončí před uplynutím celé podpůrčí doby, skončí dnem ukončení zaměstnání i výplata nemocenských dávek. Na poživatele invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně nebo starobního důchodu se nevztahuje ochranná lhůta 7 kalendářních dnů po skončení pracovního poměru.
Podpůrčí doba výplaty nemocenských dávek u invalidních důchodců I. nebo II. stupně je stejná jako u zaměstnanců bez invalidního důchodu.
Pokud pobíráte invalidní důchod, máte při pracovní neschopnosti nárok na výplatu nemocenských dávek i invalidního důchodu zároveň. Pokud vám byl ID přiznán v průběhu podpůrčí doby (tzn. v průběhu vyplácení nemocenských dávek), pak má váš ošetřující lékař ze zákona povinnost ukončit vaši dočasnou pracovní neschopnost, a tedy i vyplácení nemocenských dávek, do 30 dnů od data uznání invalidity – v tomto případě by totiž docházelo k výplatě dvou dávek ze stejného důvodu.
V případě přiznání invalidity I. nebo II. stupně, a s tím souvisejícím ukončením pracovní neschopnosti, vás může ošetřující lékař znovu uznat práceneschopnými v případě, že nastala či trvá jiná porucha na zdraví, než která byla důvodem pro uznání invalidity (např. v případě, že v době trvání pracovní neschopnosti z důvodu zápalu plic vám byla přiznána invalidita I. stupně z důvodu tělesného postižení po úraze).
Při souběhu nemocenských dávek a ID pro invaliditu I. nebo II. stupně platí stejná podpůrčí doba jako u osob bez invalidního důchodu, dávky lze v případě splnění ostatních podmínek pobírat i po skončení pracovního poměru.
2. Peněžitá pomoc v mateřství
Pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně samo o sobě nezakládá nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na tuto dávku máte pouze v případě, že při pobírání ID pracujete, anebo pokud vám byl tento ID odňat a poté vznikla nebo dále trvala pojištěná činnost. Tzn. poživatelky ID pro invaliditu III. stupně, které nepracují, nemají na peněžitou pomoc v mateřství nárok.
Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství v souběhu s invalidním důchodem pro invaliditu I. nebo II. stupně nejsou stanoveny žádné specifické podmínky (podmínky jsou tedy stejné jako pro ženy bez invalidního důchodu).
3. Ošetřovné
Ošetřovné se poživateli invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně (nebo starobního důchodu) vyplácí nejdéle do dne, jímž končí zaměstnání.
Pro nárok na ošetřovné v souběhu s invalidním důchodem pro invaliditu I. nebo II. stupně nejsou stanoveny žádné specifické podmínky.
4. Dlouhodobé ošetřovné
Pro nárok na dlouhodobé ošetřovné v souběhu s invalidním důchodem nejsou stanoveny žádné specifické podmínky.
5. Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
Pro nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství v souběhu s invalidním důchodem zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, nestanovuje žádné specifické podmínky.
6.Otcovská
Pro nárok na otcovskou v souběhu s invalidním důchodem nejsou stanoveny žádné specifické podmínky.
Dávky státní sociální podpory
Dítě do 26 let, které pobírá invalidní důchod pro invaliditu III. stupně, se již nepovažuje za nezaopatřené; toto dítě tedy nebude mít nárok na přídavek na dítě a osoba, která by tomuto dítěti nebo jeho rodiči vypravila pohřeb, nebude mít nárok na pohřebné. Pobírání ostatních dávek státní sociální podpory (rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné) v souběhu s invalidním důchodem (bez ohledu na stupeň tohoto důchodu) není vyloučeno.
Invalidní důchod (bez ohledu na jeho stupeň) se započítává do rozhodného příjmu v rodině, jeho pobírání tedy ovlivní nárok na přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a porodné.
Dávky pomoci v hmotné nouzi
Pokud osoby invalidní ve III. stupni (bez ohledu na to, zda je jim invalidní důchod vyplácen či nikoliv) nemají dostatečné příjmy a jejich celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost, jsou tyto osoby považovány za osoby v hmotné nouzi i v případě, že nejsou v pracovním nebo obdobném vztahu ani nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost a nejsou vedeny v evidenci uchazečů o zaměstnání.
Invalidní důchod (bez ohledu na jeho stupeň) se započítává do příjmu rozhodného pro přiznání dávek pomoci v hmotné nouzi, jeho pobírání tedy ovlivní nárok na tyto dávky.