Pro přechod z invalidního do starobního důchodu existují dvě možnosti:

a) Podání žádosti o řádný starobní důchod při dosažení důchodového věku, popř. o starobní důchod před dosažením důchodového věku („předčasný“ SD) – částka starobního důchodu se v tomto případě počítá běžným způsobem (tedy z výdělků za rozhodné období). Pro přiznání starobního důchodu je v tomto případě třeba splnit také potřebnou dobu důchodového pojištění.

Vyjde-li nově vypočtená výše starobního důchodu nižší než výše vašeho dosavadního invalidního důchodu, ČSSZ starobní důchod nepřizná a ponechá vám nadále vyšší důchod invalidní. Pokud by vám byl pak stupeň invalidity snížen (případně zcela odebrán invalidní důchod), můžete o starobní důchod znovu zažádat a výše důchodů budou znovu porovnány.

Tento „srovnávací výpočet“ lze provést na základě žádosti o starobní důchod i po dosažení 65. roku věku (tedy i po automatickém převedení do starobního důchodu – viz bod b)

b) Automatické převedení do starobního důchodu – nárok na invalidní důchod zaniká dosažením 65 let; tímto dnem vznikne nárok na důchod starobní. Takový starobní důchod automaticky náleží ve výši, v jaké náležel dosavadní invalidní důchod, nezohlední se tedy výdělky dosažené po dobu pobírání invalidního důchodu; nezjišťuje se splnění doby důchodového pojištění.