- Opravné prostředky
- Námitky
- Správní žaloba
- Postup při chybném výpočtu výše invalidního důchodu nebo započtení dob důchodového pojištění
Může se stát, že požadovaný invalidní důchod vám nebude přiznán, případně může dojít ke snížení stupně či úplnému odebrání stávajícího ID. Pokud s rozhodnutím ČSSZ nebudete souhlasit, máte možnost podat níže uvedené opravné prostředky.
!!!POZOR!!! Je skutečně třeba vyčkat až na doručení rozhodnutí ČSSZ, proti posudku o invaliditě nelze opravné prostředky podat (posudek není rozhodnutím, pouze podkladem pro rozhodnutí ČSSZ).
Při formulaci informací o posouzení zdravotního stavu v rámci podání opravných prostředků vycházejte z vyhlášky č. 359/2009 S., o posuzování invalidity (PDF), která v příloze č. 1 stanovuje procentní míry poklesu pracovní schopnosti u jednotlivých zdravotních indikací.
Opravné prostředky
Námitky
Námitky se podávají písemně na ČSSZ, oddělení námitkového rozhodování, případně na okresní správu sociálního zabezpečení, oddělení námitkového řízení, v místě vašeho bydliště (ta námitky postoupí ČSSZ). Lhůta pro podání námitek je 30 dnů od data doručení rozhodnutí ČSSZ. Námitky musí obsahovat stejné náležitosti jako odvolání. V textu uvedete, že podáváte námitky proti rozhodnutí ČSSZ ve věci nepřiznání, snížení či odebrání invalidního důchodu, a důvody svého nesouhlasu. Po podání námitek bude provedeno opětovné posouzení vašeho zdravotního stavu, bude jej však hodnotit jiný posudkový lékař než v původním řízení.
Lhůta na vydání rozhodnutí v námitkovém řízení činí 60 dnů (může být prodloužena o 30 dnů na dožádání potřebných dokumentů od jiného správního orgánu), zpracování nového posudku o invaliditě má také maximální lhůtu 60 dnů. Celková lhůta na vydání rozhodnutí o námitkách tedy činí 120 dnů (popř. 150 dnů ve složitějších případech).
Správní žaloba
V případě, že neuspějete nebo nejste spokojeni ani s výsledkem námitkového řízení, máte dále možnost podat správní žalobu ke krajskému soudu dle místa vašeho trvalého bydliště (pokud máte trvalé bydliště v Praze, podáváte žalobu ke zdejšímu Městskému soudu). Lhůta pro podání správní žaloby je 2 měsíce od data doručení rozhodnutí z námitkového řízení. Žaloba se posílá doporučeně ve dvou vyhotoveních, můžete přiložit také lékařské zprávy (musíte však počítat s tím, že u soudu projdou rukama více úředníků). Vyjádření příslušných lékařů si soud může také vyžádat samostatně. Posouzení zdravotního stavu v rámci soudního řízení provádí posudková komise MPSV.
Dle daného vzoru si žalobu můžete sepsat sami, není třeba využívat služby právního zástupce. Při soudním přezkumu nároku na invalidní důchod neplatíte žádné soudní poplatky (ani v případě neúspěchu žaloby).
Postup při chybném výpočtu výše invalidního důchodu nebo započtení dob důchodového pojištění
Může také nastat situace, že vám byla chybně vypočtena výše invalidního důchodu či nebyly započteny všechny doby pojištění. V takovém případě doporučujeme nechat uplynout lhůtu 30 dnů pro podání námitek a až poté podat žádost o přepočet výše ID či zápočet dob pojištění. Vyhnete se tak zdlouhavému posuzování zdravotního stavu, které by jinak v rámci námitkového řízení muselo proběhnout.